Jaką wodę używać do parownicy

Jaka woda do żelazka parowego

Nie tylko w prasowaniu, ale też w innych domowych obowiązkach pomagają Ci parownice, streamery i generatory pary. Z ich pomocą idealnie wygładzisz pogniecione ubranie, odświeżysz płaszcz czy sweter, a nawet zdezynfekujesz tapicerowane meble oraz pluszowe zabawki dzieci.

Jak zatem zadbać o te urządzenia, by służyły jak najdłużej? Zacznijmy od wyboru wody, która jak się okazuje jest kluczowa w pielęgnacji prasowacza parowego. Która sprawdzi się najlepiej i gdzie ją kupić? Przeczytaj nasze porady!

Wybór wody do parownicy

Czy wiesz co jest najczęstszą przyczyną awarii prasowaczy parowych? Zakamienienie. A czy wiesz skąd bierze się kamień? Z twardej wody. Jeśli zatem lubisz prasować parą, zadbaj o swój SteaMaster, tak, by służył Ci przez wiele lat. A będzie, jak tylko mu na to pozwolisz.

Przy prasowaniu istotne jest używanie odpowiedniej wody. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że nagła awaria sprzętu będzie źródłem niepotrzebnych wydatków. Po drugie przedłużysz okres żywotności żelazka parowego oraz rzadziej będziesz go czyścić czy odkamieniać. I ostatnie – to dobry sposób na ochronę tkanin przed zabrudzeniami, które mogą powstać przy prasowaniu ubrania zakamienionym sprzętem – z dyszy będzie leciała brudna woda z kamieniem. 

Jaka woda sprawdzi się w steamerach

Odpowiedzmy sobie na pytania – jakiej najlepiej używać wody do prasowaczy parowych i gdzie ją kupić. Przed praniem i prasowaniem nowej rzeczy polecamy zawsze i bez wyjątku czytać metki wszyte do ubrania. W przypadku sprzętów AGD, przed rozpoczęciem pracy, warto sprawdzić instrukcję obsługi! To w niej znajdziesz wszystkie informacje o przygotowaniu urządzenia do działania, w tym też o rodzaju wody, którą można do niego wlewać. Ale są również ogólnie przyjęte zasady, które pomogą w utrzymaniu czystości steamera. Znajdziesz je poniżej. 

Woda destylowana

Jak woda jest zatem najlepsza? Na wysokości zadania na pewno stanie ta destylowana, czyli pozbawiona wszelkich soli mineralnych. Dlaczego warto z niej korzystać? Przede wszystkim – nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Przechodzi specjalny proces oczyszczania, podczas którego usuwane są wszystkie mikroorganizmy. Ważne jest również to, że woda destylowana jest bezzapachowa. SteaMaster zatem bardzo ją lubi i to właśnie z niej powstaje najlepsza para, która jest bezpieczna zarówno dla samego sprzętu (szczególnie dla jego grzałki!), jak też dla Twoich ubrań czy innych powierzchni. Gdzie ją kupić? Wodę destylowaną znajdziesz na każdej stacji benzynowej oraz w supermarketach. 

Woda demineralizowana 

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy np. zabranie Ci wody destylowanej, a sklepy są zamknięte, do steamera możesz wlewać wodę demineralizowaną lub oczyszczoną przy pomocy dzbanka filtrującego, który pewnie masz już w domu. Staraj się nie wlewać wody z kranu – to najgorsza z możliwych opcji! 

STEAMASTER EM-05

Dlaczego nie powinno się używać wody kranowej

Nowoczesne żelazka parowe SteaMaster pozwalają prasować szybko i wygodnie, do tego w pionie bez rozkładania deski. Są wyposażone w jakościowe grzałki, które szybko nagrzewają sprzęty. Stacjonarne modele prasowaczy są gotowe do pracy już w kilkanaście sekund i mogą wyrzucać parę stale przez ponad godzinę. Radzą sobie naprawdę z najtrudniejszymi zagnieceniami. Dodatkowo para nie przypala ani nie wyświeca materiałów. 

Prasowacze SteaMaster dzięki swoim wbudowanym funkcjom umożliwiają również szybką konserwację i czyszczenie. Pojawia się zatem pytanie – dlaczego mimo zastosowania świetnych rozwiązań w nowoczesnych sprzętach do prasowania, warto jednak zrezygnować z wody kranowej? 

Wady kranówki

Woda kranowa jest twarda – obciąża ona grzałki steamerów oraz obniża wydajność sprzętów. Jest bogata w sole mineralne, które powodują powstawanie brązowych i białych osadów w zbiornikach. Często zaburzają one całkowicie działanie prasowacza parowego SteaMaster i doprowadzają do niechcianej awarii lub trwałego popsucia się sprzętu. Korzystając z wody destylowanej oraz wyjątkowych sytuacjach z demineralizowanej lub filtrowanej, będziesz mieć pewność, że będzie ono pracowało o wiele dłużej, ale też lepiej. Tym samym możesz naprawdę maksymalnie wydłużyć okres eksploatacji steamera.

Ale nie tylko woda z kranu jest problemem. Do steamerów nie należy używać również wody perfumowanej czy zapachowej, wody zmiękczającej ubrania, wody z suszarek bębnowych, octu, krochmalu, środków do usuwania kamienia lub ułatwiających prasowanie, wody odwapnionej chemicznie ani żadnych innych środków chemicznych. Mogą one spowodować nie tylko m.in. wyciek wody czy powstawanie brązowych plam, ale także trwale uszkodzić żelazko parowe. 

STEAMASTER BW-03

Jak dbać o parownicę 

Prasowacze parowe SteaMaster to urządzenia wielofunkcyjne, które będą służyć Ci do prasowania, odświeżania oraz dezynfekowania przez naprawdę długi czas. Dlatego oprócz wyboru odpowiedniej wody, warto dbać o nie na co dzień, tak, by ich działanie było nieskazitelne. 

Regularne czyszczenie

Zatem oprócz stosowania odpowiedniej wody, pamiętaj również o regularnym czyszczeniu swojego steamera. Więcej na ten temat znajdziesz na naszej stronie w zakładce FAQ: https://www.steamaster.pl/blog/faq/. Stamtąd dowiesz się również, jak okamienić poszczególne modele steamerów w domowym zaciszu oraz co zrobić, kiedy niestety, ale SteaMaster będzie potrzebował pomocy naszego serwisu. 

Pamiętaj, że nawet najmniejsze zabrudzenia na dyszy (czyli końcówce węża; miejscu styku ubrania ze sprzętem) mogą doprowadzić do zniszczenia ulubionej sukienki czy bluzki. Dlatego staraj się przecierać dyszę nawet przed każdym użyciem. W usunięciu zanieczyszczeń pomogą Ci np. zwykła sucha ściereczka lub też specjalne płyny czyszczące stal nierdzewną. 

Zwróć uwagę czy sprzęt dobrze radzi sobie z prasowaniem zagnieceń. Jeśli widzisz, że usunięcie nawet małej zmarszczki jest dla niego wyzwaniem, to postaraj się, jak najszybciej przeprowadzić odkamienianie. Z naszą instrukcją ten proces przeprowadzisz naprawdę szybko i skuteczne! Pamiętaj, że jeżeli nie znasz wszystkich możliwości zakupionej parownicy, zawsze możesz zajrzeć do instrukcji obsługi lub odwiedź naszą stronę oraz social media. Szczególnie na Instagramie dzielimy się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniem w kwestiach prasowania oraz dbania o prasowacze parowe. 

Dalej – ważne jest również regularne mycie zbiornika na wodę. Niestety często powstają na nim osady, które – jeśli robisz to w miarę często – możesz łatwo usunąć przy pomocy cienkiej szczotki lub gąbeczki na rączce oraz wody z mydłem. Po tym przepłucz zbiornik, dokładnie wylej wodę i osusz go. 

Jeśli nie korzystasz z parownicy przez dłuższy czas, np. wiesz, że wyjeżdzasz na 3 miesiące lub pół roku, wylej z niej wodę. Uwaga: wodę usuwamy nie tylko ze zbiornika, ale również z bazy steamera. Jak to zrobić? Odkręć wąż doprowadzający parę do dyszy, usuń zbiornik, złóż w dłoni kabel i przechyl bazę nad wanną lub zlewem. Staraj się nie potrząsać sprzętem, tylko delikatnie poprzechylaj go z jednego boku na drugi, tak, by dokładnie wylać z niego całą wodę. Osusz SteaMaster, przetrzyj go szmatką i… powiedz, że będziesz tęsknić! 

Jak widzisz wybór odpowiedniej wody do steamera nie jest aż tak prosty! Stawiając na wodę destylowaną lub w wyjątkowych sytuacjach – demineralizowaną, zyskasz pewność, że SteaMaster będzie działać latami, a jego czyszczenie nie zajmie Ci dużo czasu. Dbaj o swój sprzęt i spraw, by Twoje ulubione ubrania również były bezpiecznie i przyjemnie prasowane. 

Skomentuj ten wpis