Jak prać i prasować sztruks

Pranie i prasowanie sztruksowych ubrań

Sztruks to wyjątkowo ciekawa tkanina, która w świecie mody znów cieszy się ogromną popularnością. Szyje się z niego sukienki, koszule, spodnie czy spódnice, marynarki, a nawet akcesoria: torebki, buty i kaszkiety. Choć plastyczny w wykorzystaniu, to jest dość trudny w pielęgnacji, a nawet w codziennym użytkowaniu. Dlatego, jeżeli chcesz, aby Twoje sztruksowe ubrania wyglądały dobrze, zadbaj o ich odpowiednie pranie, suszenie i prasowanie!

Model EM-05

Ubrania ze sztruksu

Ubrania ze sztruksu są dość grube, a zatem też ciepłe. Mimo to charakteryzują się niezwykłą miękkością. Są noszone podczas jesienno-zimowych miesięcy – wówczas na ulicach widzimy wiele osób w sztruksowych kurtkach czy spodniach. Ale wiesz, że są też przeciwnicy tej wyjątkowej tkaniny? Twierdzą oni, że jest trudna w pielęgnacji. To niestety prawda. Sztruks szybko się zużywa, należy go naprawdę umiejętnie czyścić i prasować, tak, by nie zetrzeć lub po prostu trwale nie uszkodzić tego materiału.

Czym jest sztruks

Wyjaśnimy na początku czym w ogóle jest sztruks. To nic innego jak 100% naturalna bawełna.  Charakterystyczne prążki o aksamitnej powierzchni powstają podczas tkania materiału.

Sama nazwa pochodzi od niemieckiego słowa “struck”. Choć na całym świecie znana jest jako “cord”. Złote czasy ubrań uszytych ze sztruksu przypadły na lata pięćdziesiąte XX wieku. W tym czasie nosili je przede wszystkim studenci.

Pranie sztruksowej kurtki

Sztruks nie wymaga prania ręcznego, ale warto wiedzieć, że nie lubi on wysokich temperatur i obrotów. Aby zachować dobry wygląd i przede wszystkim nie zniszczyć faktury materiału, zastosuj kilka zasad. Podstawowa zasada: przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pielęgnacji, przeczytaj metkę wszytą do odzieży, tak, by mieć świadomość, że dany sztruks jest na pewno bawełną czy może poliestrem. 

Czy można prać w pralce

Tkane ubrania pierz w pralce w około 30 stopniach Celsjusza. Większe zabrudzenia ostrożnie usuń ręcznie. Nie pocieraj zbyt mocno materiału! Ustaw pralkę na program prania ręcznego lub delikatnego. Wówczas prążki powinny zachować swój ładny wygląd i unikniesz mocnych zagnieceń. Co istotne: przed praniem odwróć ubranie na lewą stronę – liche włókna tej tkaniny nie ulegną zniekształceniu podczas obrotów bębna. 

Jeśli zdecydujesz się jednak wyprać ręcznie, np. sztruksową kurtkę, pamiętaj, żeby nie trzeć jej zbyt mocno ani nie wyciskać na siłę materiału – nie uszkodzisz jego struktur i zapobiegniesz powstaniu trwałych oraz nieestetycznych zagięć. Najlepiej jak strzepniesz wypraną część garderoby, a następnie wygładzisz jej powierzchnię tak, by ułożyła się równo na suszarce lub wieszaku. Jeśli ubranie będzie miało w sobie nadmiar wody, odsącz ją, kładąc rzecz na ręczniku do całkowitego wchłonięcia. 

Suszenie tkaniny sztruksowej

W przypadku pielęgnacji sztruksu, sposób suszenia jest równie ważny jak czyszczenia. Podstawowa zasada brzmi: zrezygnuj z elektrycznej suszarki do ubrań! Przez wysokie obroty może ona trwale zniszczyć wygląd materiału. Wybierz tradycyjną metodę – rozwieś  pranie na suszarce lub powieś luźno na wieszaku. Nie ma innego i lepszego sposobu, a szybkie wysuszenie sztruksowych spodni czy marynarki jest po prostu niemożliwe! Pamiętaj, że sztruks jest tkaniną bardzo specyficzną.

Ręczna parownica do ubrań

Jak prasować sztruks

Zagniecenia na sztruksie najbezpieczniej, najszybciej i też najlepiej jest usuwać przy pomocy pary, np. SteaMaster. Naprawdę nieoceniona będzie pomoc tego urządzenia! W dosłownie kilka chwil wyprasujesz sztruksowe ubranie, które uwaga: nie musi być prasowana na lewej stronie! A dlaczego? Para jest bezpieczna dla tkanego materiału, nie zniszczy go, nie wyświeci, ani nie przypali.

SteaMaster zadba o delikatne prążki i nada im ładny wygląd. Nie ma lepszego sposobu na idealne wygładzenie sztruksowej garderoby! Oczywiście możesz skorzystać z tradycyjnego żelazka, jednak lepiej sprawdzi się parownica.

Jaką parownicę wybrać

Wszystkie stacjonarne modele prasowaczy SteaMaster poradzą sobie z wyprasowaniem bawełny, a zatem ubrań wykonanych ze sztruksu. Wystarczy przyłożyć dyszę steamera do materiału i przeciągać z góry do dołu. Dobre efekty daje też prostowanie od wewnętrznej strony ubrania – włóż dyszę pod np. koszulę i przeciągaj dokładnie w dół. Zagniecenia będą znikać w mgnieniu oka. Ubranie będzie nie tylko gładkie, ale też odświeżone. Jeśli chcesz dodatkowo wyczesać włosie materiału, na dyszę nałóż końcówkę ze szczotkę i przeciągaj nią tylko i wyłącznie z góry do dołu.

Parą możesz traktować również ubrania, których nie pierzesz zbyt często albo te, których prać nie można w ogóle. Gorąca para, której temperatura pracy sięga 100 stopni Celsjusza ma właściwości dezynfekujące, zatem oczyści materiał z bakterii i roztoczy. Świetnie sprawdzi się także do zamszu, jedwabiu, lnu czy wełny.

Model Mini Plus

Jak dbać o ubrania i o czym jeszcze warto pamiętać

Podsumujmy kilka najważniejszych zasad dotyczących pielęgnacji odzieży sztruksowej: czytanie metek, sortowanie garderoby przed praniem na kolorowe, białe i czarne ubrania sztruksowe – dzięki temu unikniesz szarzenia lub blaknięcia, pranie na lewej stronie, wybieranie programów w pralce do tkanin delikatnych lub pranie ręczne, niewirowanie na wysokich obrotach, unikanie suszenia w suszarce, prasowanie parą, odwieszanie lub odkładanie ubrań na swoje miejsce – na powierzchni sztruksu nie pojawią się nieestetyczne zagniecenia. 

Skomentuj ten wpis