Jak czyścić poduszki ogrodowe

Czyszczenie poduszek ogrodowych

Trwa jedna z najcieplejszych pór roku, zatem spędzanie czasu na świeżym powietrzu – w ogrodzie, na balkonie czy tarasie – to punkt obowiązkowy każdego letniego dnia. Zazwyczaj zaopatrujemy te miejsca w meble ogrodowe, które dodatkowo i dla miękkości posiadają poduszki czy materace. Warto regularnie odświeżyć te ogrodowe dodatki. Jak zrobić to zarówno skutecznie, jak też bezpiecznie dla tkanin i co ważne – ich wypełnienia? Przeczytaj nasze wskazówki!

STEAMASTER BW-03

Dbaj o meble ogrodowe

Codziennie! Poza przed- i posezonowym gruntownym czyszczeniu poduszek oraz pokrowców na meble, warto dbać o ich czystość na co dzień, tak, by służyły jak najdłużej i były higieniczne w użytkowaniu.

Jak czyścić pokrowce parą

Co warto robić? Regularnie odkurzać, czyli pozbywać się z nich kurzu i osiadających pyłków roślin. Wietrzyć – w słoneczne i mroźne dni nie chowaj poduch w domu, zamiast tego warto rozłożyć je na świeżym powietrzu! Słońce skutecznie zabije zarazki, natomiast niskie temperatury rozprawią się z roztoczami. Z tymi ostatnimi świetnie poradzi sobie również gorąca para wydobywająca się z prasowacza parowego SteaMaster. Możesz nią odświeżać i dezynfekować wszelkie tekstylne przedmioty. Wystarczy, że przyłożysz dyszę steamera do materiału i dokładnie po nim przeciągniesz. W tym sposób wygodnie i szybko oczyścisz poduszki ogrodowe.

STEAMASTER EM-505

Poduszki ogrodowe vs. deszcz

Nie zostawiaj akcesoriów ogrodowych na deszczu! Wypełnienie piankowe niszczy się pod wpływem wody. Ale jeśli nie uda Ci się ich schować w zadaszone miejsce, przynajmniej zadbaj o to, by dokładnie je wysuszyć. Jeśli tego nie zrobisz, wewnątrz może zacząć tworzyć się nieprzyjemna pleśń.

Jak prać poduszki na meble ogrodowe

Sposób czyszczenia czy konserwacji dodatków do ogrodu zależy od rodzaju materiału – dodatki zewnętrzne różnią się od tych, których używamy w domu. Muszą być przecież odporne na różne i to skrajne warunki atmosferyczne (słońce, deszcz, mróz).

Pokrowce ogrodowe wykonane są zazwyczaj z wytrzymałych materiałów syntetycznych, czyli sztucznych. Jeśli mają zamek to można je wygodnie zdjąć, a następnie wrzucić poszewkę do pralki i uprać na delikatnym programie, najlepiej w niskiej temperaturze. Wskazówka: na etapie zakupu warto wybierać modele ze zdejmowanymi poszewkami!

Jak wyprać poduszki z wypełnieniem piankowym

Niestety nieco gorzej wygląda sytuacja, kiedy pokrowce się nie zdejmują, a wewnątrz poduszki jest wypełnienie z pianki poliuretanowej. Wiesz, że takich produktów na rynku jest znacznie więcej? Ich pranie w pralce nie jest wskazane, a nawet zabronione – przede wszystkim ze względu na możliwość zniszczenia i trwałego odkształcenia poduchy.

Czyszczenie poduszki na siedzisko ogrodowe jest nieco trudniejsze, ale też nie niemożliwe. Istnieje kilka domowych sposobów, jakie możesz wykorzystać, by odświeżyć dodatki i pozbyć się z nich nieestetycznych plam.

Zanim podejmiesz się jakiegokolwiek czyszczenia, sprawdź metki i zalecenia producenta. Może przewidział on inny sposób konserwacji niż ogólnie przyjęty lub zastosował materiały, które nadają się do prania, np. w pralce mimo sztucznego środka. Ale warto poznać kilka prostych domowych sposobów, które są bezpieczne dla wszystkich rodzajów tworzyw i świetnie sprawdzą się zarówno na mniejsze, jak też te większe zabrudzenia.

Woda z detergentem

Najpopularniejszym sposobem na wypranie tekstyliów ogrodowych jest ciepła woda z kilkoma kroplami mydła lub płynu do mycia naczyń. W takim roztworze zanurz gąbkę i delikatnie pocieraj nią zabrudzone miejsce. Następnie przetrzyj całą powierzchnię. Pamiętaj: odsącz gąbkę przed przyłożeniem do materiału. Finiszując powieś lub połóż dodatek w bezpiecznym miejscu, tak, by mógł w 100% wyschnąć.

Soda oczyszczona

Czyli znów wykorzystujemy ten złoty środek! Kiedy poduszki ogrodowe nie są brudne, ale zależy Ci na ich odświeżeniu, np. po sezonie zimowym czy wizycie sąsiadów z dziećmi, to w tej sytuacji świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy zmieszać ją z ulubionym olejkiem eterycznym, np. herbacianym lub lawendowym, i rozprowadzić na całej powierzchni materiału. Papkę pozostaw nawet na godzinę. Po upływie czasu usuń proszek, np. za pomocą odkurzacza. Soda idealnie zniweluje również nieprzyjemny zapach, zaś olejek zadziała bakterio- i grzybobójczo.

Środki chemiczne do tekstyliów

Wiesz, że w ofercie sklepów internetowych znajdziesz wiele środków chemicznych przeznaczonych do prania tapicerki meblowej? Naprawdę super radzą sobie one z usuwaniem brudu oraz usuwają wszelkie niemiłe dla nozdrzy zapachy. Pamiętaj, że jeśli Twoje akcesoria ogrodowe nie będą odświeżane albo będą przechowywane w zły sposób, mogą niestety niemiło pachnieć stęchlizną! Sposób użycia takiego środka do tekstyliów będzie zależeć od konkretnego preparatu. Warto zapoznać się z dołączoną instrukcją obsługi oraz metką wszytą do mebla.

Profesjonalne pranie ekstradycyjne

Kiedy dodatki ogrodowe są wykonane z trudnych do pielęgnacji tkanin lub są naprawdę bardzo zabrudzone, najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który użyje metody mycia ekstrakcyjnego. Na czym ona polega? Przede wszystkim na pokryciu materiału wodą ze środkiem czyszczącym, który dostaje się do wnętrza i usuwa brud. Następnie jego dokładnemu oddesaniu specjalnym urządzeniem, podobnym nieco do odkurzacza. Podczas tego czyszczenia we wnętrzu poduszki pozostaje niewielka ilość wilgoci, dzięki czemu jej środek pozostaje bezpieczny. Po tym zabiegu należy je oczywiście dokładnie wysuszyć!

Jak prać poduszki na krzesła ogrodowe

Użyj wyżej wymienionych metod! Są one świetne również do wszelkich tekstyliów do krzeseł czy foteli ogrodowych.

Skomentuj ten wpis